Top 10 miest, ktoré navštíviť a aktivít, ktoré skúsiť na Santorini

Malebné grécke súostrovie Santorini bolo kedysi svedkom veľkého sopečného výbuchu, ktorý ho zanechal v podobe, v akej ho poznáme dnes. V súčasnosti je svedkom prílevu mnohých turistov, ktorí si ostrovy Santorini obľúbili pre ich unikátnu skalnú podobu, pôvabné malé dedinky priam evokujúce grécku pohodu ako aj čisté pláže s podmanivým morom. Poďte sa s nami pozrieť, prečo by ste Santorini, považované za korunný klenot celého Grécka, mali navštíviť aj vy a ktoré zaujímavé miesta a hodnotné činnosti by ste pri vašej návšteve určite nemali vynechať.

Dedinka Oia

Mnohí ľudia si spájajú v mysliach Grécko práve s idylickou dedinkou Oia, preslávenou po celom svete vďaka svojim bielym domčekom prikrytým modrými strechami. Váš pohľad však v Oii pritiahne aj pôsobivý výhľad do širokého okolia unikátneho aj svojou fotogenickosťou. Z výšky útesu, na ktorom Oia stojí totiž možno obdivovať Santorini spolu s vulkánmi Palia a Nea Kameni v celej ich kráse. Prechádzka po úzkych uličkách Oii dáva tiež príležitosť navštíviť niektorú z početných umeleckých galérií alebo si oddýchnuť od horúceho gréckeho slnka v príjemnom chládku jedného z miestnych hostincov, obchodíkov alebo reštaurácií.

Ochutnajte tunajšiu kuchyňu a vína

Grécka kuchyňa má vďaka svojej lahodnej chuti mnohých priaznivcov aj u nás a Santorini je jedným z najväčších gastronomických rajov celej krajiny. Obľúbená je napríklad reštaurácia Selene v dedinke Pyrgos, pripravujúca osvedčené recepty z domácich surovín. Ak sa v nej rozhodnete najesť, neoľutujete, vďaka veľkému záujmu je však ideálne stôl si pred návštevou reštaurácie Selene vopred zarerervovať. Vína, ktorým dodáva špeciálnu príchuť miestne vulkanické podnebie, sa na Santorini vyrábali už od čias Rimanov a ich rôzne verzie možno degustovať v mnohých vínnych pivniciach. Odporúčame skúsiť napríklad Sigalas, Boutari či Gaiu. Obľúbená je ale aj značka pivovaru Donkey Brewery, z ktorého ponuky si môžete vybrať Žltého, Červeného alebo Bláznivého somárika. Gastronomický zážitok sa na Santorini spája aj s romantikou, obzvlášť ak sa vyberiete do niektorej z reštaurácií na okraji krátera.

Nádherné pláže

Hoci rozloha Santorini nie je veľká, ponúka viaceré priam legendárne pláže. Červená pláž neďaleko Akrotiri je ako jej názov napovedá, pokrytá červeným pieskom a do červena sú sfarbené aj okolité skaly. Naopak čiernym odtieňom je známa pláž Kamari v blízkosti majestátnej skalnej hradby Meso Vouno, horského celku Profitis Ilias a dedinky Perissa. Ammoudi je síce rozlohou menšou plážou, môžete z nej však plávať doslova pod zvyškami krátera.

Pozorujte západ Slnka

Na celom ostrove ste svedkom úžasného prírodného divadla každý večer, keď zapadá slnko. Nebo nad Santorini sa vtedy sfarbí do ružova a sledujete, ako sa posledné zlatisté lúče postupne ponárajú do mora a slnko mizne za horizontom. Každé miesto na Santorini má navyše vlastné osobitné čaro, vďaka čomu západ slnka videný z Oia pôsobí trochu inak než rovnaký jav videný napríklad z dedinky Imerovigli. Ideálne je preto stráviť na Santorini viac dní a vychutnať si tak pohľad na magický západ slnka z viacerých lokalít, je to totiž zážitok na celý život.

Vyskúšajte vodné aktivity

Rovnako ako sa vám krásny pohľad na Santorini poskytuje z výšky jeho útesov, podobne jedinečný je pohľad na Santorini aj z mora. Tunajšia časť Egejského mora je vhodná nielen na plávanie a kúpanie, ale aj potápanie či plachtenie na jachte alebo menšom člne. Podmorský svet Santorini je navyše vďaka zvyškom sopečnej činnosti a hlbokánskemu priam bezodnému kráteru vskutku unikátny. Niektoré santorinské pláže sú navyše súkromné a tak ich krásu môžete obdivovať pri plachtení aspoň z ďialky. Ak máte v krvi aj dostatočnú dávku adrenalínu, môžete si do kryštálových vôd Egejského mora zoskočiť aj zo skalných útesov zálivu Ammoudi.

Prevezte sa vo Fire na somárikovi

Vo Fire určite oceníte počas sparných dní vymoženosť vo forme somárikov, na chrbtov ktorých sa môžete nechať vyniesť až do miestneho starého prístavu. Ten za návštevu určite stojí a ak sa práve necítite na stúpanie a následné klesanie po 588 schodov, je pre Vás jazda na santorinskom somárikovi alebo mulici tou ideálnou voľbou. Okrem somárika možno krásy Santorini ľahko spoznávať aj z bicykla, štvorkolky ale aj počas pešieho výletu. Pre ten je jednou z najlepších trás zhruba trojhodinová túra vedúca z Firy do Oie.

Architektonické nálezisko Akrotiri

Ak zatúžite okrem vodných a gastronomických zážitkoch aj po spoznaní bližšej histórie Santorini, je pre vás Akrotiri tým správnym miestom. Niekdajšia súčasť Minojskej kultúry je ešte len niekoľko rokov centrom rozsiahlych archeologických výskumov, je však už známa ako „Pompeje Egejského mora“. Budovy, kanalizačný systém, nástenné maľby a dokonca aj nábytok sa totiž podarilo zachovať až do dnešných čias práve vďaka tomu, že mesto pokryl vulkanický materiál z vybuchnutej sopky. Predpokladá sa, že v čase rozkvetu približne v 17.storočí pred naším letopočtom žilo v Akrotiri okolo 30 000 ľudí, čo je na vtedajšiu dobu naozaj úctyhodný počet.

Múzeá

Okrem komplexu Akrotiri sa možno do histórie súostrovia ponoriť aj pri návšteve Múzea prehistorickej Téry a Archeologického múzea. Do prvého sa previezli aj mnohé nálezy získané pri vykopávkach v Akrotiri a disponuje tiež napríklad množstvom predmetov z bronzu či kurióznou sochou divej kozy celej zo zlata. Archeologické múzeum sa zase zaoberá historickou epochou od archaickej éry až do rímskeho veku. Milovníci vína sa môžu veľa zaujímavých informácií o ich obľúbenom nápoji dozvedieť v priestoroch Múzea vína v dedinke Messara.

Prespite v jaskynnom dome

Jaskyne v skalných útvaroch Santorini v minulosti vybudovali miestni obyvatelia na ochranu pred silnými prímorskými vetrami. Dnes sú však mnohé yposkafa, ako sa im hovorí, prebudované na ubytovacie zariadenia a poskytujú tak originálnu možnosť ako stráviť noc. Tento zážitok sprevádza aj charakteristická vlhká aróma jaskýň a stojí za to, skúsiť touto formou prespať aspoň jednu noc.

Dedinka Emporio

Svojským pôvabom vás upúta aj dedinka Emporio a jej prastarý hrad Kastelli, v ktorom sa prenesiete do minulosti sťa šibnutím čarovného prútika. Architektonicky zaujímavé sú aj mnohé miestne kostoly a máte odtiaľto na skok od pláží Perissa a Perivolos. Odporúčame nazrieť aj do kostola Panagia Mesiani a jeho prepracovaného dreveného chrámu a ísť sa tiež pozrieť na skupinku blízkych veterných mlynov stojacich na hore Gavrilos.

Chcem ísť na Santorini
(kliknite pre zobrazenie ponuky
dovolenkových zájazdov)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *