Pohľad na Santorini a Calderu

Kaldera na ostrove Santorini

V súvislosti s ostrovom Santorini sa často spomína aj pojem Kaldera (Caldera). Viete však, čo toto zaujímavé slovo znamená? Dozviete sa v tomto článku.

Kaldera je vo všeobecnosti akýsi útvar sopečného pôvodu, prepadlisko, diera spôsobená prepadom stien sopky. Zvyčajne vzniká pri výbuchu (erupcii) sopky, kedy sa láva z hlbín sopky vytlačí na povrch a ťažké steny sopky pozostávajúce z množstva rôznych hornín sa prepadnú do vnútra sopky – dôjde k ich zosunutiu až do niekoľko stoviek metrov hlbokej priepasti, čím vzniká obrovská diera v zemi. Ak sa jedná o sopku priamo v mori, tak v takom prípade býva zvyčajne táto Kaldera hneď po prepade zaliata morom.

Tak tomu bolo aj v prípade ostrova Santorini, ktorý je v podstate pozostatkom niekdajšej obrovskej sopky. Jej výbuch do dnešného dňa považovaný na najväčší výbuch sopky v histórii Zeme. Prisudzuje sa mu aj zánik dávnej minojskej civilizácie, ktorá žila na neďalekom ostrove Kréta.

Ostrov Santorini v súčasnosti pozostáva z menších ostrov nazvaných Théra (v dnešnom ponímaní považovaná za samotný Santorini), Therasia, Aspronisi a Kameni. Všetky tieto menšie ostrovy tvorili kedysi jeden veľký sopečný ostrov. A práve uprostred neho vznikla vďaka výbuchu sopky obrovská priehlbina nazývaná Kaldera (Caldera), ktorá je v súčasnosti zaplavená morom.

Ak chcete vidieť Kalderu na vlastné oči, navštívte Santorini – vyberte si zo širokej ponuky dovoleniek na tento zaujímavý grécky ostrov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *