História ostrova Santorini

Hneď na úvod menšie prekvapenie – vedeli ste, že ostrov Santorini nie je v skutočnosti ostrovom, ale súostrovím? Je to naozaj tak – pod pojmom Santorini sa v skutočnosti myslí súostrovie pozostávajúce z 3 ostrovov – Thira, Thirasia a Aspronisi. Prvý menovaný – ostrov Thira – je najväčším ostrovom súostrovia a väčšinou, keď sa v súčasnosti hovorí o ostrove Santorini, myslí sa ním práve ostrov Thira, ktorý tvorí celú severnú, východnú a južnú časť súostrovia.

Bolo Santorini dávnou Atlantídou?

Keď sa vrátime o približne 3470 rokov do minulosti, konkrétne do obdobia pred rokom 1470 pred našim letopočtom, zistíme, že kedysi tvorili všetky ostrovy súostrovia Santorini jeden veľký sopečný ostrov. Podľa dávneho gréckeho filozofa Homéra práve tu ležala bájna Atlantída. Bolo tomu naozaj tak? Nuž, to už teraz nikto nevie povedať s istotou, no vedci sa na základe zistených faktov a objavených historických nálezov domnievajú, že by tomu naozaj mohlo byť tak a slávna Homérova Atlantída ležala práve na mieste súčasného Santorini. Atlantída bola vraj vo svojich časoch nádherným ostrovom s neopakovateľným čarom, ktoré Homéra tak uchvátilo.

Uprostred Atlantídy sa do výšky asi 1500 metrov týčila obrovská sopka. Tá bola spočiatku nečinná, no okolo roku 1500 pred našim letopočtom v nej začala prebiehať sopečná aktivita prinášajúca menšie erupcie. V roku 1470 pred našim letopočtom však došlo k mohutnej erupcii (výbuchu), o ktorej vedci vravia, že silnejšiu ešte ľudstvo nezažilo.

Pohľad na Santorini a Calderu
Pohľad na Santorini a Calderu

Spolu s výbuchom sopky došlo aj k ničivému zemetraseniu a obrovským vlnám tsunami (cunami), ktoré pochovali miestnu civilizáciu aj vegetáciu. Na konci erupcie došlo k zrúteniu obrovskej časti ostrova do hĺbky, vplyvom čoho došlo k zaplaveniu tejto prepadliny (nazývanej caldera) a vplyvom toho aj k rozdeleniu ostrova na menšie ostrovy, aké poznáme v súčasnosti. Sopečný prach dopadol na všetky zbytky veľkého ostrova a pochoval tak všetko živé i neživé.

Koniec minojskej civilizácie

Spolu so zánikom bájnej Atlantídy sa spomína aj zánik minojskej civilizácie. Tá žila na ostrove Kréta, ktorý je od Santorini vzdialený asi 120 kilometrov. Vznik minojskej civilizácie sa datuje do obdobia približne 2200 rokov pred našim letopočtom a podľa historických nálezov sa jednalo o veľmi vyspelú civilizáciu, ktorá sa živila predovšetkým obchodom a ktorá bola známa svojou kultúrou a architektúrou. Jej existencia trvala necelých 800 rokov, keďže posledné zmienky o tejto civilizácii sú z roku cca. 1470 pred našim letopočtom. Vedci preto na základe rôznych nálezov predpokladajú, že minojská civilizácia zanikla práve pri vyššie spomínanom výbuchu sopky v Atlantíde a následnom tsunami, ktoré zasiahlo aj ostrov Kréta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *