Ostrov Santorini

Santorini – klenot Egejského mora

Súostrovie Santorini je klenotom Egejského mora a zároveň jedným z najobľúbenejších turistických miest sveta. Ponúka jedinečný výhľad na more vďaka svojim dedinkám postaveným na niekedy až 200 metrov vysokej skale. Ide o skupinu ostrovov, ktorými sú Thirassia, najväčší ostrov Thíra, Asproníssi, Palea a Nea Kamenni, ktorý sa objavil pomerne nedávno. Santorini je unikátnou atrakciou s úžasnými skalnými útvarmi a tradičným domami vo farbách gréckej vlajky.

Už svojou históriou púta pozornosť. Grécky ostrov Santorini, tvoriaci najjužnejšiu časť Kyklád, získal svoju podobu výbuchom sopky pre cca. 3500 rokmi. Uprostred starovekého ostrova Strogilli sa tak vytvoril obrovský zaplavený kráter (kalderu), po ktorého obvode sa teraz nachádzajú menšie ostrovy. Tento výbuch podľa všetkého stojí aj za zničením minojskej civilizácie. Neuveriteľne silný výbuch vulkánu, ktorý zničil stred ostrova Théra, vyvolal obrovskú vlnu tsunami (cunami).

Tá dokončila skazu nielen Théry a sto kilometrov vzdialeného ostrova Kréta, ale aj všetkého živého vo východnom Stredomorí. Zaujímavosťou je, že pri archeologickom prieskume v meste Akrotira bola objavená nástenná freska, zachytávajúca ostrov Théra pred zmienenou katastrofou. Táto freska je takmer zhodná s popisom bájnej Atlantídy, ktorou vo svojich spisoch uviedol Platón i Jules Verne.

Santorini ponúka nekonečnú krásu a to iba na 73 kilometroch štvorcových, čo je súčasná rozloha súostrovia. Kam inam zavítať na vašich potulkách za kultúrou než do hlavného mesta Fira (Thira), ktoré sa týči priamo nad kalderou. Na samý vrchol ostrova môžete vyjsť lanovkou či si vyskúšať jazdu na chrbte niektorého z mnoha oslov. Pre odvážlivcov však nebude problém vystúpať všetkých 588 schodov vedúcich z prístavu až do mesta Fira. Toto mesto ponúka dostatok možností, vďaka ktorým sa budete baviť celé hodiny.

K dispozícii sú kaviarne, bary, reštaurácie s terasami a balkónmi, vďaka ktorým si užijete dokonalý výhľad na more. Milovníci histórie nesmú vynechať návštevu múzea prehistorickej Thiry, Santorínskeho archeologického múzea, Megaro Gyzi múzea a ďalších niekoľkých menších múzeí. V centre mesta môžete nájsť trhovisko, ktoré ponúka neuveriteľné množstvo tovarov.

Ďalším skvostným miestom je malebná dedinka Oia, plná typických príbytkov vytesaných do vulkanických skál. Oia je známa svojimi nezabudnuteľnými pohľadmi na západ slnka. I tu nájdeme mnoho reštaurácií, obchodov a barov. Neďaleko dedinky môžeme navštíviť dve pláže – Ammoudi a Armeni, ku ktorým sa však inak ako pešo nedostaneme.

Na sever od hlavného mesta Fira sa nachádza dedinka Firostefani, ktorá je v podstate predmestím Firy, meno Firosteffani znamená v preklade „Koruna Firy“. Prevládajúcimi prvkami sú tu tradičné domy, úzky cesty a skvelý výhľad na stred Santorini – ostrovček Nea Kamenni, kde sa sami môžete presvedčiť o tom, že sopka uprostred kráteru (kaldery) je stále aktívna. Ďalším menším predmestím je Kontochori s dych berúcou atmosférou, ku ktorej prispieva vonkajšie letné kino. V dolnej časti útesu je takzvaný Starý prístav (Ormos), ktorý ponúka rôzne taverny a obchody so suvenírmi.

Na najvyššom bode Santorini stojí dedinka Pygros, ktorá bola kedysi hlavným mestom. Na samom vrchole nájdete zrúcaninu hradu Kasteli. Je tu taktiež mnoho kostolov a neďaleko i najslávnejšia stavba ostrova Santorini, kláštor Profilis Ilias. V obdob Veľkej noci tu miestni obyvatelia zapaľujú symbolické ohne pozdĺž stien a na námestí sa opeká jahňacie mäso, popíja sa víno a všetko je zavŕšené obrovským ohňostrojom. Tradičná architektúra, úzke kľukaté cesty vedúce do kopca, malé biele domčeky, vinice, kostoly, úchvatné západy slnka. Pyrgos je naozaj magické miesto.

Svoje putovanie po Santorini môžete zakončiť prehliadkou obce Akrotiri na juhozápadnom pobreží Santorini, v ktorej sa konaly rozsiahle archeologické prieskumy. Blízko sa nachádza obľúbená Červená pláž, ktorá svoj názov získala vďaka červenému sfarbeniu okolitých skál a piesku. Ak vám ani tento bohatý program nestačí, venujte čas i ďalším miestam, ako sú napríklad dedinky Imerovigli, Karterados, Messaria, Megalochori, Emporia, Kamari či pláže Monolithos, čierna pláž (s čiernym pieskom) či pláž milencov (lovers beach)

Pravý olivový olej, syry všetkých druhov, olivy, kvalitné víno, tanec, spev. Anakréon by i dnes plesal – jedinečnosť, energia a krása Santorini sú najčastejšími dôvodmi k návšteve tohto ostrova. Niet sa čomu diviť, kto by totiž nechcel stráviť dovolenku na tak tajemnom a romantickom mieste?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *